Našo šolo je 15. in 16. novembra 2023 obiskalo posebno vozilo, E-transformer 2.0, ki obiskovalcem nudi informacije s področja krožnega gospodarstva (recikliranja) na področju elektronike.

V vozilu so si učenci:

• ogledali kratek animiran video o krožnem gospodarstvu,
  • prisluhnili so kratkemu predavanju o krožnem gospodarstvu,
  • si ogledali muzej aparatov iz naše bližnje in daljne preteklosti,
  • si ogledali primere trajnih magnetov in proces njihove reciklaže,
  • in se pomerili v retro računalniških igricah (Super Mario).

Vozilo so si v prilagojenem programu ogledali tudi učenci nižjih razredov in naši najmlajši, otroci iz vrtca.

Na šoli smo v sklopu posebnega obiska organizirali zbiralno akcijo še delujočih aparatov s ciljem zbrati čim več aparatov na elektriko ali baterije, ki jih bodo v družbi ZEOS, d.o.o., organizatorji projekta, lahko predali v ponovno uporabo. Aparate so s pomočjo projektnih partnerjev pregledali in jim podarili novo življenje.

Raziskave namreč kažejo, da se med zbranimi e-odpadki nahaja vsaj 2% še delujočih aparatov in dobro je, da jih zajamemo, saj jim tako lahko podaljšamo njihovo življenjsko dobo. Doma po predalih, omarah in kleteh pa ima vsak zagotovo vsaj en aparat, ki še deluje, pa ga ni uporabljal že več mesecev, ker ga ne potrebuje.

Več o projektu: www.zeos.si

Kolektiv OŠ Cirkulane-Zavrč