Tradicionalni slovenski zajtrk je pobuda, ki poudarja pomen lokalno pridelane hrane in zajtrka kot pomembnega obroka dneva. Dogodek se običajno obeležuje tretji petek v novembru v slovenskih šolah, vrtcih in drugih ustanovah zato je letošnji že štirinajsti po vrsti. K temu smo  pridružili  še Teden slovenske hrane. Cilj je ozaveščanje o zdravih prehranjevalnih navadah, podpori lokalnim kmetovalcem ter pomenu uživanja sveže in kakovostne hrane.

Tradicionalni slovenski zajtrk običajno vključuje naslednje lokalne sestavine: kruh (domač, polnovreden kruh, pogosto pripravljen iz ržene ali polnovredne moke), maslo (slovensko maslo, ki je tradicionalno pridelano iz mleka lokalnih krav), mleko (sveže kravje mleko, najpogosteje iz lokalnih kmetij), med (slovenski med, saj je Slovenija domovina čebelarstva z dolgo tradicijo), jabolko (sveže lokalno pridelano jabolko, ki je značilno za slovenske sadovnjake).

Ta pobuda spodbuja otroke in odrasle k razmisleku o izvoru hrane in skrbi za zdravo prehranjevanje.

Trajnost in ohranjanje okolja ter podpiranje trajnostnih projektov so pomembne teme, zato so nam letos ponovno podarili med lokalni čebelarji: Čebelarsko društvo Cirkulane ter ga. Tanja Gomilšek in g.Ivan Jerenec za lokacijo Cirkulane   in Čebelarsko društvo Zavrč ter sodelujoči Marjan Mezgec,  Miran Kristovič, Edi Hojnik, Simona Majcenovič in Matej Vrtič.

Iskrena hvala vsem za donacijo.

Ostala živila smo dobili pri lokalnih ponudnikih. Zahvaljujemo se za sodelovanje.

Vsi se ob tem pomembnem prazniku strinjamo, da se nič ne more primerjati s toplino in hvaležnostjo, ki jo občutimo ob domači in slovenski hrani.

Učenci 6. in 7. razredov so po zajtrku nadaljevali z  različnimi aktivnostmi . Najprej so poskušali dobiti odgovor, zakaj je zajtrk tako pomemben obrok v dnevu. Učenci so se pogovarjali o svojih prehranskih navadah in jih primerjali med seboj. Primerjali so jih tudi s smernicami zdravega prehranjevanja. Svoje znanje o prehrani so preverili s kvizom. Ker je jabolko del slovenskega tradicionalnega zajtrka, so izdelali  3D jabolko iz papirja in vanj napisali nekaj napotkov za zdravo  prehranjevanje.

Učenci 8. in 9. razredov so se po zajtrku odpravili na strokovno ekskurzijo na Centralno čistilno napravo Ptuj in ogled proizvodnje sveč v podjetje Sveča d.o.o.

Seznanili so se z namenom in delovanjem čistilne naprave ter obiskali tudi njihov laboratorij.

V podjetju Sveča so lahko spremljali celoten potek nastanka sveč.

(Skupno 366 obiskov, današnjih obiskov 1)