V torek, 12.3.2019, smo si v okviru dela z nadarjenimi in projekta Simbioza z učenkami 6. in 7. razreda OŠ Cirkulane-Zavrč na II. Gimnaziji Maribor,  ogledali projekcijo filma Hidden Figures (Skriti faktorji).

Dogodek je nastal kot nadaljevanje ameriškega projekta #HiddenNoMore, ki se ga je iz Slovenije udeležila dr. Emilija Stojmenova Duh, v sodelovanju z Ameriškim veleposlaništvom v Ljubljani. Namen projekta #HiddenNoMore je raziskati prispevek žensk k znanosti, tehnologiji, tehniki, umetnosti in matematiki (ang. science, technology, engineering, the arts, and mathematics – STEAM) prek raziskav in razvoja, izobraževanja in poučevanja, vodenja in oblikovanja javne politike. Navdihnil ga je filmski hit Skriti faktorji, ki pripoveduje zgodbo o pogumnih temnopoltih Američankah, ki so v 60. letih 20. stoletja kot uslužbenke agencije NASA s svojim prispevkom na področju matematike omogočile izstrelitev prvega ameriškega astronavta v vesolje. Cilj projekta je opolnomočiti globalne vodje na področjih STEAM, ki so morda v svojih domačih skupnostih skriti talenti. Udeleženke so v času projekta na ekskurziji po ZDA preučevale najboljše prakse za učinkovito zaposlovanje, izobraževanje in razvoj žensk in drugih manjšinsko zastopanih skupin v STEAM in izvedele, kako institucionalizirati priložnosti za ženske v svojih državah.

Film Hidden Figures prikazuje izjemno pomembno vlogo temnopoltih žensk, ki so v NASI računale projektorije za astronavte. Namen predvajanja filma je pomagati pri tem, da se spremeni miselnost glede vloge žensk v znanosti, inženirstvu, tehniki in matematiki in se več deklet odloči za poklice na področju STEM.

Po predstavi, ki so jo uvodoma odprli že omenjena dr. Emilija Stojmenova Duh, ki je prisotne navdušila s svojo življenjsko zgodbo, ravnatelj II. Gimnazije MB g. Ivan Lorenčič, predstavnik ameriškega veleposlaništva ter županja Kungote, ga. Tamara Šnofl, smo tudi udeleženci naše šole bili zaprošeni za izjave o občutkih ob dogodku – enotno mnenje vseh je bilo, da je cilj projekta več kot dosežen:

Mitja Vidovič, prof. ŠPO, mentor:
»Izredno sem vesel, da smo imeli možnost doživeti tako bogato predstavitev tematike, ki se mi zdi izrednega pomena. Boj za enakopravnost žensk, njihova enakopravna vključenost v vse sfere, še posebej pa v znanosti, mora biti kljub napredku proces, ki ne sme zastati ali se ustaviti. Prav tako kakor ne boj za vse druge deprivilegirane skupine ljudi. Ko sem prejel povabilo s strani Simbioze, sem že po opisu vedel, da bo predvajanje imelo velik odmev pri naših nadarjenih učenkah, ki so se udeležile projekcije. Še posebno težo dogodku so dale izjemne osebe, ki so uvodoma odprle prireditev, na čelo z gospo Emilijo Stojmenovo Duh, ki je s svojo energijo, vero v projekt NoMoreHidden, čustvi, ki jih je ob tem izkazala ter inspirajujočo lastno življenjsko zgodbo dokazala, da to ni le film, da je to življenje.
V današnjih časih, ko se nam sicer enakopravnost med spoloma zdi veliko bolj samoumevna, ne smemo zaspati ob takšni naivni miselnosti, saj se ravno na področjih kot je znanost, kaže, da proces še ni dokončana zgodba. Zato je mlade potrebno še naprej vzgajati v duhu teh vrednot in predvsem dekleta navdihniti in motivirati, da se aktivirajo in dosegajo in presegajo še nedoseženo. Ogled filma je vsekakor korak k temu, saj jim je film ves čas trajanja dal veliko misliti in njihovo navdušenje se ni kar tako poleglo.«

Taja Štumberger (12 let):
»Film je bil eden izmed boljših, saj mi je dal misliti. Čez cel film je bila prikazana zgodba, zaradi katere se mi zdi, da se moramo zenske bolj izobraževati  tudi v drugih področjih – bolj moških področjih in s tem biti enakopravne oz. se boljše kakor moški. Ob koncu filma pa mi je bilo jasno, da me nič in nihče ne more ustaviti pred svojimi cilji.«

Zala Fridauer (12 let):
»Ogledala sem si film, ki mi je bil zelo všeč. Film mi je bil zelo zanimiv in me je tudi nekaj naučil. Naučil me je, da tudi ženska lahko postane zelo dobra znanstvenica  in da ne smemo delati razlik v spolu, veri, po polti človeka, da moramo enostavno vsakega posameznika spoštovati tako kot oni nas (belce) spoštujejo. Zelo sem vesela, da sem imela to možnost, da sem si ta film lahko šla tudi sama ogledat.«

Teja Kolednik (11 let):
»Film mi je bil zelo dober in poučen. Sploh se ne zavedamo, v kakšnem svetu živimo in kakšne krivice se dogajajo po svetu in nam skoraj pred nosom. In da ne glede na barvo kože, spol ali vero, imamo vsi enake pravice.«

Julija Maučič (12 let):
»Film, ki smo si ga danes ogledali, je zelo poučen in nas opominja, da moramo biti zvesti tistemu, kar sami mislimo. Uči nas tudi, da to, da smo ženske, še pomeni, da ne moramo biti uspešne.«

Katja Emeršič (11 let):
»V filmu sem uživala ter se naučila, da lahko ženske delajo v službah, ki so tipične za moške. Ženske so enakopravne, zmorejo premagati  tudi največje ovire  v življenju. Poklic v filmu se mi je zdel zanimiv  ter pomemben.«

(Skupno 148 obiskov, današnjih obiskov 1)